BU28TD3WG-TR
Mfr.Part #
BU28TD3WG-TR
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5SSOP
Min Input Voltage :
1.7V
Not Qualified
Length :
2.9mm
REACH SVHC :
Unknown
Dropout Voltage :
260mV
Output Voltage 1 :
2.9V
1
Nominal Output Voltage :
2.8V
Voltage Tolerance-Max :
1%
PSRR :
70dB (1kHz)
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Pins :
5
Base Part Number :
BU28TD3
Output Voltage :
2.8V
Max Power Dissipation :
540mW
1 (Unlimited)
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 200mA
Max Output Current :
200mA
Number of Functions :
Number of Terminations :
5
Min Current Limit :
220mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.26V
Datasheets
BU28TD3WG-TR
ROHM Semiconductor BU28TD3WG-TR
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Welcome to the innovative world of voltage regulation with ROHM Semiconductor's BU28TD3WG-TR. As a leading Integrated Circuits product expert, ROHM Semiconductor has crafted this cutting-edge linear voltage regulator to meet the diverse needs of modern electronics. Designed to deliver a stable output voltage of 2.8V with a maximum current of 200mA, this IC excels in providing reliable power management solutions.
BU28TD3WG-TR Features
  • Stable Output Voltage: The BU28TD3WG-TR maintains a precise output voltage of 2.8V, ensuring stable performance in diverse operating conditions.
  • High Current Capability: With a maximum output current of 200mA, this linear regulator is capable of powering a wide range of electronic devices.