BU28TA2WNVX-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU28TA2WNVX-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4SSON
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
4
Min Current Limit :
250mA
Output Voltage 1 :
2.8V
Number of Regulators :
1
Published :
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape and Reel
Pin Count :
4
Max Output Current :
200mA
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Nominal Output Voltage :
2.8V
Output Voltage :
2.8V
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1.25W
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Min Input Voltage :
2.5V
Contact Plating :
Copper, Tin
Base Part Number :
BU28TA2
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Dropout Voltage :
720mV
Terminal Pitch :
0.65mm
Quiescent Current :
95μA
Number of Outputs :
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.6mm
Output Type :
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
0.72V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Features :
Enable
Voltage Tolerance-Max :
1%
Dropout Voltage1-Nom :
1V
PSRR :
65dB (1kHz)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
65dB
Qualification Status :
Not Qualified
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
BU28TA2WNVX-TR
ROHM Semiconductor BU28TA2WNVX-TR
[Voltage Regulators - Linear] ROHM Semiconductor BU28TA2WNVX-TR Overview
Introducing the BU28TA2WNVX-TR from ROHM Semiconductor, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic applications. This high-performance IC regulator delivers a stable output voltage of 2.8V with a maximum current rating of 200mA, ensuring reliable operation in a wide range of scenarios.
BU28TA2WNVX-TR Features
  • Stable output voltage of 2.8V
  • Maximum current rating of 200mA