BU28SA4WGWL-E2
Mfr.Part #
BU28SA4WGWL-E2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
4-UFBGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 2.8V 200MA 4UCSP50L1
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Voltage 1 :
2.8V
Output Voltage :
2.8V
Terminal Form :
Ball
PSRR :
70dB ~ 45dB (1kHz ~ 100kHz)
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage :
80mV
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 100mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.08V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Published :
2013
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Min Current Limit :
250mA
Package / Case :
4-UFBGA, CSPBGA
Max Power Dissipation :
410mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Weight :
68.407399mg
Max Output Current :
200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
4
Output Type :
FIXED
Number of Pins :
4
Terminal Position :
BOTTOM
Min Input Voltage :
1.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Control Features :
Enable
Datasheets
BU28SA4WGWL-E2
ROHM Semiconductor BU28SA4WGWL-E2
Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU28SA4WGWL-E2 Overview
Introducing the BU28SA4WGWL-E2 from ROHM Semiconductor, a state-of-the-art linear voltage regulator designed for precision and reliability in demanding applications. Engineered to provide a stable 2.8V output with a current capability of 200mA, this compact component in a 4UCSP50L1 package is ideal for integration into space-constrained environments. The Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BU28SA4WGWL-E2 is an essential choice for designers seeking efficient power management with minimal footprint.
BU28SA4WGWL-E2 Features
  • Stable 2.8V output voltage, ideal for consistent power supply.
  • 200mA output current suitable for a variety of low-power applications.