B43601A2128M82
Mfr.Part #
B43601A2128M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Diameter :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
110mOhm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
3.28A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.28A @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1200μF
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43601A2128M82
EPCOS (TDK) B43601A2128M82
B43601 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.28A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead