B43601A2108M87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43601A2108M87
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
1000µF
Impedance :
130mOhm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.93A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Height :
45mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B43601
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
25mm
Ripple Current :
2.93A
Life (Hours) :
10000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43601A2108M87
EPCOS (TDK) B43601A2108M87
B43601 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.93A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In