B43540C2687M67
Mfr.Part #
B43540C2687M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Impedance :
170mOhm
Ripple Current :
2.58A
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Height :
25mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.58A @ 100Hz
Capacitance :
680μF
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43540C2687M67
EPCOS (TDK) B43540C2687M67
B43540 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.58A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In