B43501A0107M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43501A0107M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
420V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
0.52089mA
Diameter :
22mm
Length :
30mm
Ripple Current :
790mA
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.33Ohm
Capacitance :
100μF
Tolerance :
20%
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-25°C
Test Frequency :
100Hz
Lead Pitch :
10mm
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Snap in
Contact Plating :
Tin
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
10000 hours
Packing Method :
Cardboard
Package / Case :
Aluminum
Datasheets
B43501A0107M002
100μF Capacitor 20% Bulk 790mA 10mm Aluminum