B43540C2108M67
Mfr.Part #
B43540C2108M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1000µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±20%
Height :
35mm
Impedance :
110mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.7A
Datasheets
B43540C2108M67
EPCOS (TDK) B43540C2108M67
B43540 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In