B43540B5337M007
Mfr.Part #
B43540B5337M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
20%
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
1.255209mA
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm
Voltage - Rated DC :
450V
Min Operating Temperature :
-25°C
Length :
40mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
2.47A
Diameter :
35mm
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B43540B5337M007
EPCOS (TDK) B43540B5337M007
330μF Capacitor 20% Bulk 2.47A 10mm Aluminum