B43540A9157M67
Mfr.Part #
B43540A9157M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
410mOhm @ 100Hz
Impedance :
480mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current :
1.39A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.39A @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
B43540
Voltage - Rated :
400V
Polarization :
Polar
Datasheets
B43540A9157M67
EPCOS (TDK) B43540A9157M67
B43540 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.39A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In