B43540A5337M80
Mfr.Part #
B43540A5337M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm @ 100Hz
Series :
B43540
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
2.49A @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
50mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
2.49A
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Impedance :
410mOhm
Datasheets
B43540A5337M80
EPCOS (TDK) B43540A5337M80
B43540 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.49A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In