B43231A1567M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43231A1567M
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
160V
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Series :
B43231
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
22mm
Length :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.038A @ 20kHz
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.96A @ 120Hz
Tan Delta :
0.12
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
1.792mA
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Datasheets
B43231A1567M
EPCOS (TDK) B43231A1567M
B43231 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In