B43231A1827M
Mfr.Part #
B43231A1827M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Diameter :
22mm
Polarity :
Polar
Capacitance :
820µF
Height Seated (Max) :
46.99mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
160V
Ripple Current :
2.61A
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Snap in
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
45mm
Datasheets
B43231A1827M
EPCOS (TDK) B43231A1827M
820μF Capacitor 20% 2.61A 10.0076mm Radial