B41022A7685M
Mfr.Part #
B41022A7685M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Number of Terminations :
2
Length :
7mm
Capacitance :
6.8μF
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
450 µm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
29mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.12
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
105°C
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
8.001mm
Height :
7mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
4mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Pitch :
1.5mm
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Polar
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
B41022A7685M
6.8μF Capacitor 20% Bulk 29mA 1.5mm Radial