B41022A5335M
Mfr.Part #
B41022A5335M
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
AMMO PACK/TR
Lead Diameter :
450 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
16mA
Life (Hours) :
1000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
3.3μF
Tan Delta :
0.14
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
7mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
1.5mm
Polarity :
POLARIZED
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
20%
Length :
7mm
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
4mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41022A5335M
3.3μF Capacitor 20% Bulk 16mA 1.5mm Radial