ASX210A24
Mfr.Part #
ASX210A24
Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 24VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Current Rating :
10mA
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Coil Resistance :
11.52kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
RoHS Compliant
EAR99
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Body Length or Diameter :
15mm
Coil Current :
2.1mA
Power Consumption :
50mW
Coil Power :
50mW
CSA; UL
Body Breadth :
7.4 mm
Series :
ASX
Contact (DC) Max Rating R Load :
.01A@10VDC
Contact Current(DC)-Max :
0.01A
Relay Action :
LATCHED
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Coil Type :
Latching, Single Coil
Switching Voltage :
10VDC -Max
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Number of Pins :
8
Coil Voltage :
24VDC