ASX200A24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASX200A24
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 24VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Packaging :
Tube
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Reference Standard :
CSA; UL
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Coil/Input Supply Type :
DC
Weight :
2G
Coil Voltage (DC) :
24V
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Relay Type :
Telecom
Coil Power :
70mW
Contact (DC) Max Rating R Load :
.01A@10VDC
Throw Configuration :
DPDT
Width :
7.4mm
Height :
8.2mm
Switching Voltage :
10VDC -Max
Contact Current(DC)-Max :
0.01A
Coil Voltage :
24VDC
Termination :
Gull wing
Coil Current :
2.9mA
Must Release Voltage :
2.4VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Relay Action :
Momentary
Lead Free :
Lead Free
Length :
15mm
Power Consumption :
70mW
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Resistance :
8.23kOhm
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Series :
ASX
Release Time :
5 ms
Mount :
Surface Mount
Operate Time :
5ms
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Contact/Output Supply Type :
DC
Max Current Rating :
10mA