ASX21003
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASX21003
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 3VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Coil Resistance :
64.3Ohm
Weight :
2G
Coil/Input Supply Type :
DC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Body Breadth :
7.4 mm
Switching Voltage :
10VDC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pin
Packaging :
Tube
Termination Style :
PC Pin
Coil Type :
Latching, Single Coil
Release Time :
5 ms
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of Pins :
8
Contact Current(DC)-Max :
0.01A
Mount :
Through Hole
Relay Type :
Telecom
Throw Configuration :
DPDT
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Coil Current :
11.7mA
Coil Power :
35mW
Coil Voltage :
3VDC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage (DC) :
3V
Series :
ASX
Relay Action :
LATCHED
Body Length or Diameter :
15mm
Max Current Rating :
10mA
Must Operate Voltage :
2.4VDC
Contact/Output Supply Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Operate Time :
5ms
Reference Standard :
CSA; UL
Contact (DC) Max Rating R Load :
.01A@10VDC
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Power Consumption :
35mW