ASX200A12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ASX200A12
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 12VDC
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Release Time :
5 ms
Contact Current(DC)-Max :
0.01A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination Style :
Gull wing
Contact (DC) Max Rating R Load :
.01A@10VDC
Body Breadth :
7.4 mm
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage :
12VDC
Relay Action :
Momentary
Power Consumption :
50mW
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Resistance :
2.88kohm
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Operating Temperature :
-40°C~70°C
ECCN Code :
EAR99
Relay Type :
Telecom
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Type :
Non Latching
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
8
Mounting Type :
Surface Mount
Switching Voltage :
10VDC -Max
Body Length or Diameter :
15mm
Termination :
Gull wing
Contact Material :
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
DC
Coil Voltage (DC) :
12V
Series :
ASX
Published :
Coil Current :
4.2mA
Packaging :
Tube
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Power :
50mW
Operate Time :
5ms
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Throw Configuration :
DPDT
Mount :
Surface Mount
Max Current Rating :
10mA