ASX210A12
Mfr.Part #
ASX210A12
Description
RELAY TELECOM DPDT 10MA 12VDC
Relay Action :
LATCHED
Coil Current :
2.9mA
Contact Current(DC)-Max :
0.01A
Number of Pins :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Coil Power :
35mW
Max Current Rating :
10mA
Telecom
Body Breadth :
7.4 mm
Coil Resistance :
4.11kOhm
Gull wing
Body Length or Diameter :
15mm
Switching Voltage :
10VDC -Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Tube
Weight :
2G
Coil Voltage (DC) :
12V
Reference Standard :
CSA; UL
Contact (DC) Max Rating R Load :
.01A@10VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Power Consumption :
35mW
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Type :
Latching, Single Coil
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
10V