APSA100ELL470MFA5G
Mfr.Part #
APSA100ELL470MFA5G
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Series :
NPCAP™-PSA
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
2.82A
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ High Frequency :
2.82A @ 100kHz
Published :
Dissipation Factor :
0.12 %
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
10.5mm
Type :
Polymer
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
United Chemi-Con APSA100ELL470MFA5G
47μF ±20% Radial, Can 0.413 10.50mm Bulk 25mOhm NPCAP™-PSA Through Hole Polymer General Purpose