AMA5UR5L-050100Y
Mfr.Part #
AMA5UR5L-050100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Standard Number :
Current - Output (Max) :
1A
Voltage - Output :
5V
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Power (Watts) :
5 W
Region Utilized :
North America
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Approval Agency :
CE
Form :
Wall Mount (Class II)
Base Product Number :
AMA5
Polarization :
Positive Center
Cord Length :
60.2" (1.50m)