AMA5AK2-050100Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA5AK2-050100Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
Input Type :
Fixed Blade
Size / Dimension :
Package :
Box
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Product Status :
Active
Power (Watts) :
5 W
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Connector :
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Standard Number :
Approval Agency :
CE
Region Utilized :
Australia
Polarization :
Positive Center
Base Product Number :
AMA5
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Efficiency :
Level VI
Current - Output (Max) :
1A
Series :
AMA5-Y
Applications :
ITE (Commercial)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)