AMFC47-1NZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMFC47-1NZ
Manufacturer
Aimtec
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
Download
Description
COMMON MODE CHOKE 1A
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Common Mode Chokes
Current Rating (Max) :
1A
Filter Type :
Power Line
Features :
Height (Max) :
0.709" (18.00mm)
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)
Number of Lines :
2
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Vertical, 4 PC Pin
Package :
Box
Approval Agency :
DC Resistance (DCR) (Max) :
140mOhm (Typ)
Inductance @ Frequency :
4.7 mH @ 1 kHz
Product Status :
Active
Ratings :
Series :
AMFC-NZ
Voltage Rating - AC :
Size / Dimension :
0.669" L x 0.378" W (17.00mm x 9.60mm)
Datasheets
AMFC47-1NZ
Aimtec AMFC47-1NZ
AMFC47-1NZ datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from aimtec stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD