AMA5UR2L-050100Y
Mfr.Part #
AMA5UR2L-050100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Product Category :
Region Utilized :
North America
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.05mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Standard Number :
Input Type :
Fixed Blade
Approval Agency :
CE
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Power (Watts) :
5 W
Efficiency :
Level VI
Polarization :
Positive Center
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Series :
AMA5-Y
Current - Output (Max) :
1A
Voltage - Output :
5V
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Package :
Box
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)