AMA5EU2-050100Y
Mfr.Part #
AMA5EU2-050100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Approval Agency :
CE, IEC, UL
Output Connector :
USB C
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Package :
Box
Input Connector :
CEE 7/16
Power (Watts) :
5 W
Form :
Wall Mount (Class II)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Input Type :
Fixed Blade
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Series :
AMA5-Y
Efficiency :
Level VI
Applications :
ITE (Commercial)
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
1A
Voltage - Output :
5V