AMA5EK2-050100Y
Mfr.Part #
AMA5EK2-050100Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Base Product Number :
AMA5
Applications :
ITE (Commercial)
Input Connector :
CEE 7/16
Form :
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
Level VI
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
Region Utilized :
Europe
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Input Type :
Fixed Blade
Approval Agency :
CE
Power (Watts) :
5 W
Cord Length :
60.2" (1.50m)