A2F1CSQ48VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2F1CSQ48VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE FLANGED SPDT 1C
Stock
66
In Stock :
66
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Type :
Non Latching
Package :
Tray
Release Time :
5 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Product Status :
Active
Coil Power :
1.6W
Features :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operate Time :
7 ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Resistance :
1.44 kOhms
Coil Voltage :
48VDC
Series :
A2
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Current :
33.3 mA
Datasheets
A2F1CSQ48VDC1.6
CIT Relay and Switch A2F1CSQ48VDC1.6
A2F1CSQ48VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V