A2F1ASQ12VDC1.6D
Mfr.Part #
A2F1ASQ12VDC1.6D
Description
RELAY AUTO FLANGED SPST 12VDC QC
Stock
714
In Stock :
714
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Coil Resistance :
90 Ohms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Package :
Bulk
Coil Voltage :
12VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
133.3 mA
Coil Power :
1.6W
Features :
Diode, Sealed - Fully
Base Product Number :
A2F1ASQ
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Datasheets
A2F1ASQ12VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2F1ASQ12VDC1.6D
A2F1ASQ12VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V