A2F1ACQ12VDC1.6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2F1ACQ12VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE FLANGED SPST NO
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Product Status :
Active
Coil Resistance :
90 Ohms
Coil Current :
133.3 mA
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage :
12VDC
Coil Type :
Non Latching
Package :
Retail Package
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operate Time :
7 ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Features :
Coil Power :
1.6W
Release Time :
5 ms
Contact Rating (Current) :
40 A
Series :
Datasheets
A2F1ACQ12VDC1.6
CIT Relay and Switch A2F1ACQ12VDC1.6
A2F1ACQ12VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V