A2F1ACQ24VDC1.6
Mfr.Part #
A2F1ACQ24VDC1.6
Coil Power :
1.6W
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Switching Voltage :
75VDC - Max
Package :
Tray
Coil Current :
66.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Resistance :
360 Ohms
Series :
A2
Datasheets
A2F1ACQ24VDC1.6
CIT Relay and Switch A2F1ACQ24VDC1.6
A2F1ACQ24VDC1.6 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V