A2F1ACQ12VDC1.6D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2F1ACQ12VDC1.6D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTOMOTIVE FLANGED SPST NO
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Coil Power :
1.6W
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
133.3 mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Features :
Diode
Coil Resistance :
90 Ohms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Rating (Current) :
40 A
Series :
A2
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
7 ms
Release Time :
5 ms
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Package :
Tray
Datasheets
A2F1ACQ12VDC1.6D
CIT Relay and Switch A2F1ACQ12VDC1.6D
A2F1ACQ12VDC1.6D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V