A2F1ASQ24VDC1.9R
Mfr.Part #
A2F1ASQ24VDC1.9R
Package :
Tray
Series :
A2
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Contact Rating (Current) :
40 A
Coil Resistance :
303.2 Ohms
Coil Power :
1.9W
Coil Current :
79.2 mA
Coil Voltage :
24VDC
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Datasheets
A2F1ASQ24VDC1.9R
CIT Relay and Switch A2F1ASQ24VDC1.9R
A2F1ASQ24VDC1.9R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V