6TCF220ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TCF220ML
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Mount :
Surface Mount
Series :
POSCAP™ TC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Factory Lead Time :
14 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz