12TPC15M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12TPC15M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 15UF 12.5V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Manufacturer Size Code :
B1
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Dissipation Factor :
10 %
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Number of Pins :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
15μF
Length :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Voltage :
12.5V
Height :
1.1mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
2.8mm
Ripple Current :
800mA
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
12.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Series :
POSCAP™ TPC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Leakage Current :
18.8μA
Datasheets
12TPC15M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 12TPC15M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1411 (3528 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Molded, Number of Pins:1, Voltage:12.5V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, 12TPC15M pinout, 12TPC15M datasheet PDF, 12TPC15M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 12TPC15M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.