12TPC10M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12TPC10M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 10UF 12.5V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Width :
2.8mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Voltage :
12.5V
Height :
1.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
800mA
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Polarity :
Polar
Depth :
2.8mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
12.5μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
12.5V
Max Operating Temperature :
105°C
Dissipation Factor :
10 %
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
12.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Capacitance :
10μF
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Number of Pins :
1
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Manufacturer Size Code :
B1
Series :
POSCAP™ TPC
Length :
3.5mm
Datasheets
12TPC10M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 12TPC10M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1411 (3528 Metric), Voltage:12.5V, Mounting Type:Surface Mount, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:1, 12TPC10M pinout, 12TPC10M datasheet PDF, 12TPC10M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 12TPC10M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.