10THC68M
Mfr.Part #
10THC68M
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 68UF 10V 2917
Tan Delta :
0.1
Capacitance :
68µF
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
5 (48 Hours)
Leakage Current :
0.068mA
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
4.3mm
Series :
POSCAP™ TH
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Manufacturer Size Code :
D2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 100kHz
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current :
1700mA