Y002525K0000S0L
Mfr.Part #
Y002525K0000S0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 25K OHM 1/2W .001% AXIAL
Through Hole Resistors
Series :
H
Packaging :
Bulk
Resistance :
25kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.375Diax1.000L 9.53mmx25.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Length :
25.4mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.001%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Datasheets
Y002525K0000S0L
25kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Foil,