Y002010K0000T0L
Mfr.Part #
Y002010K0000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.575Lx0.160W 14.61mmx4.06mm
Composition :
Metal Foil
Packaging :
Bulk
Feature :
Non-Inductive
Max Power Dissipation :
500mW
Height :
10.4902mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
10kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±0.01%
Series :
VSR
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
Y002010K0000T0L
FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Foil,