Y00201K50000D0L
Mfr.Part #
Y00201K50000D0L
Package / Case
Radial
Description
RES 1.5K OHM 1/2W 0.5% RADIAL
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.575Lx0.160W 14.61mmx4.06mm
Package / Case :
Radial
Feature :
Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Series :
VSR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
10.4902mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Resistance :
1.5kOhm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
Y00201K50000D0L
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Foil,