Y002216R0320A9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y002216R0320A9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 16.032 OHM 1W 0.05% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Non-Inductive
Max Power Dissipation :
800mW
Resistance :
16.032Ohms
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
Published :
Height :
10.4902mm
Package / Case :
Radial
Width :
6.604mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Size / Dimension :
1.200Lx0.260W 30.48mmx6.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Foil
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
30.48mm
Packaging :
Bulk
Series :
VSR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
Y002216R0320A9L
16.032Ohms, 1W, Metal Foil,