XC7VX690T-2FFG1926I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC7VX690T-2FFG1926I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
1924-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 720 I/O 1926FCBGA
Stock
192
In Stock :
192
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
RAM Size :
6.5MB
Base Part Number :
XC7VX690T
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1924-BBGA, FCBGA
Number of Registers :
866400
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
3A001.A.7.B
Height Seated (Max) :
3.65mm
HTS Code :
Voltage - Supply :
0.97V~1.03V
Number of I/O :
720
Published :
2010
Number of LABs/CLBs :
Width :
45mm
Terminal Form :
Ball
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Speed Grade :
-2
Turn On Delay Time :
100 ps
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1926
Power Supplies :
11.8V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Inputs :
720
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits :
Number of Logic Elements/Cells :
Surface Mount :
yes
Pin Count :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
1V
Radiation Hardening :
No
Series :
Virtex®-7 XT
Terminal Pitch :
1mm
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.61 ns
Clock Frequency :
1818MHz
Length :
45mm
Number of Outputs :
Propagation Delay :
100 ps
Terminal Position :
BOTTOM
AMD Xilinx XC7VX690T-2FFG1926I
FPGAs AMD Xilinx XC7VX690T-2FFG1926I Overview
XC7VX690T-2FFG1926I Features
The XC7VX690T-2FFG1926I stands out with its exceptional feature set, which includes 720 I/O pins, enabling extensive connectivity options. This FPGA is crafted to perform reliably under industrial conditions, evidenced by its high-grade integration in a 1926 pin FCBGA (Flip-Chip Ball Grid Array) package that optimizes thermal performance and minimizes latency. This component is ideal for developers looking to push the limits of speed and efficiency in their computing environments.