XC2387A56F80LAAKFUMA1
Mfr.Part #
XC2387A56F80LAAKFUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
LQFP
Description
IC MCU 16/32BIT 448KB FLASH
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Series :
XC23xxA
Program Memory Type :
Flash
Number of Programmable I/O :
119
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SSC, UART/USART
Published :
Interface :
CAN, I2C, I2S, LIN, SPI, UART
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
64K x 8
Frequency :
80MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
118
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Size :
448KB 448K x 8
Memory Size :
448kB
Data Bus Width :
16b
Core Processor :
C166SV2
Number of Pins :
144
Package / Case :
LQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
I2S, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
16/32-Bit
Factory Lead Time :
17 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V