XC2320D12F20VAAKXUMA1
Mfr.Part #
XC2320D12F20VAAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
16-BIT C166 MCU - XC2300 FAMILY
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
33
Speed :
20MHz
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-54
Series :
XC23xxD
Program Memory Type :
Flash
Product Status :
Active
Peripherals :
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
Base Product Number :
XC2320
EEPROM Size :
Core Size :
16/32-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
12K x 8
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package :
Bulk
Data Converters :
A/D 10x12b
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V