XC2336B40F20LAAKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC2336B40F20LAAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
64-LQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16/32B 320KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
C166SV2
Supply Voltage :
1.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Core Size :
16/32-Bit
Number of Programmable I/O :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.6mm
Base Part Number :
SA*XC2336B
Program Memory Size :
320KB 320K x 8
Width :
10mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Peripherals :
I2S, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
3A991.A.2
DMA Channels :
No
Halogen Free :
Halogen Free
RAM Size :
34K x 8
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
PWM Channels :
yes
Connectivity :
I2C, SSC, UART/USART
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Timers/Counters :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10mm
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Number of Terminations :
64
Memory Size :
320kB
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
38
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.4V
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 9x10b
Series :
XC23xxB
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
QUAD
Number of Pins :
64
Watchdog Timer :
yes
Has ADC :
Bit Size :
32
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.6V