VMM45-02F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VMM45-02F
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 200V 45A TO-240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Terminal Position :
UPPER
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Series :
HiPerFET™
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-240AA
Base Product Number :
VMM45
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
JEDEC-95 Code :
Pbfree Code :
yes
Case Connection :
Isolated
FET Feature :
Standard
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Terminations :
7
Number of Terminals :
7
Qualification Status :
Not Qualified
Turn-Off Delay Time :
300 ns
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
225nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
180A
DS Breakdown Voltage-Min :
200 V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
45 A
Drain-source On Resistance-Max :
0.039Ohm
Product Status :
Active
Number of Elements :
2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7500pF @ 25V
Power Dissipation :
190W
Pin Count :
Transistor Application :
SWITCHING
IXYS
Rise Time :
45ns
Base Part Number :
VMM
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Max Power Dissipation :
190W
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Surface Mount :
No
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Element Configuration :
Dual
Fall Time (Typ) :
45 ns
Package :
Bulk
Continuous Drain Current (ID) :
45A
Power - Max :
190W
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
45A
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
Number of Pins :
6
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Power Dissipation-Max (Abs) :
190 W
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Chassis Mount, Screw
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 22.5A, 10V
JESD-30 Code :
R-PUFM-X7
Datasheets
VMM45-02F
Littelfuse VMM45-02F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26