VID75-12P1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VID75-12P1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 92A 379W ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.3nF @ 25V
Published :
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Input :
Standard
Collector Current-Max (IC) :
92 A
Product Status :
Obsolete
Number of Elements :
1
Base Product Number :
VID
JESD-30 Code :
R-XUFM-X13
Packaging :
Box
Current - Collector (Ic) (Max) :
92A
Pin Count :
13
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Application :
Motor Control
Base Part Number :
VID
Turn Off Time-Nom (toff) :
570 ns
Length :
51mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
IXYS Corporation
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Power - Max :
379W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Number of Pins :
13
Number of Terminations :
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Height :
8mm
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance :
3.3nF
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
VCEsat-Max :
3.2 V
Max Collector Current :
92A
Pbfree Code :
yes
NTC Thermistor :
yes
Current - Collector Cutoff (Max) :
3.7mA
Power Dissipation-Max (Abs) :
379 W
Turn On Time :
170 ns
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Power Dissipation :
379W
Supplier Device Package :
ECO-PAC2
Package / Case :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 75A
Number of Terminals :
Width :
34.3mm