VID75-06P1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VID75-06P1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 600V 69A 208W ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Turn On Time :
105 ns
Number of Terminals :
13
Terminal Position :
UPPER
Input :
Standard
Transistor Element Material :
SILICON
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V
NTC Thermistor :
yes
Series :
Pin Count :
13
Mounting Type :
Chassis Mount
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-30 Code :
R-XUFM-X13
Package :
Box
Qualification Status :
Not Qualified
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
IXYS Corporation
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Package / Case :
ECO-PAC2
Polarity/Channel Type :
N-Channel
IGBT Type :
NPT
Published :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 75A
Product Status :
Obsolete
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
VID
Current - Collector Cutoff (Max) :
800μA
Input Capacitance :
2.8nF
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount, Screw
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2.8nF @ 25V
Case Connection :
Isolated
Power - Max :
208W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.8V
Base Product Number :
VID
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
208W
Turn Off Time-Nom (toff) :
330 ns
Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
Collector Current-Max (IC) :
69 A
Current - Collector (Ic) (Max) :
69 A
VCEsat-Max :
2.8 V
Max Collector Current :
69A
Transistor Application :
Motor Control
Supplier Device Package :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Power Dissipation-Max (Abs) :
208 W