UVZ2W330MHD
Mfr.Part #
UVZ2W330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Stock
208
In Stock :
208
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
16mm
Published :
2009
Ripple Current :
165mA
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
800 µm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
2
Voltage :
450V
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
33μF
Dissipation Factor :
0.25 %
Height :
35.5mm
Terminal Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated DC :
450V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Leakage Current :
694μA
Ripple Current @ High Frequency :
264mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
UVZ2W330MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2W330MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:450V, Operating Temperature:-25°C~105°C, UVZ2W330MHD pinout, UVZ2W330MHD datasheet PDF, UVZ2W330MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2W330MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ2W330MHD
UVZ 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 165mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can