UVZ2A010MDD1TD
Mfr.Part #
UVZ2A010MDD1TD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead/Base Style :
Straight
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
30mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.08 %
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
15mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage :
100V
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
15mA
Height :
11mm
Number of Pins :
EAR99
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
1μF
Mount :
PCB, Through Hole
Leakage Current :
4μA
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
2mm
Datasheets
UVZ2A010MDD1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2A010MDD1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, UVZ2A010MDD1TD pinout, UVZ2A010MDD1TD datasheet PDF, UVZ2A010MDD1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ2A010MDD1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ2A010MDD1TD
UVZ 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 15mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can